کایروپرکتیک


کایروپراکتیک روشی برای تشخیص و درمان مشکلاتی است که در مفاصل، عضلات، استخوان‌ها و سیستم عصبی بدن ایجاد می‌شوند. جااندازی ستون فقرات با تکنیک‌های درمان دستی، اصلی‌ترین روش درمانی در کایروپراکتیک است. البته اغلب متخصصین طب فیزیکی از روش‌های دیگری نیز برای درمان بیماران خود بهره می‌برند.

درمان استئوپاتی نیز متدی برای ارزیابی، درمان و پیشگیری از طیف وسیعی از بیماری‌ها و مشکلات فیزیکی است. پزشک متخصص استئوپاتی، از ترکیبی از حرکات، کشش‌ها، ماساژ بافت نرم و تکنیک‌های درمان دستی بر روی عضلات و مفاصل استفاده می‌کند تا عملکرد آن‌ها را بهبود دهد، درد بیمار را تسکین دهد و همچنین روند بهبودی را تسریع بخشد.

فیزیوتراپیست‌های ما در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی پیشگام، در انجام درمان‌های دستیِ عملکردی، تخصص دارند. ما برای تشخیص و درمان مشکل شما، وقت کافی می‌گذاریم. پیگیری روند درمان از سوی شما نیز، شانس بهبودی کامل و برطرف شدن درد را بیشتر می‌کند. تمرکز ما بر این موضوع است که به بیمارانی که پیش از این به نتیجه‌ای نرسیده‌اند، کمک کنیم و درد آن‌ها را از بین ببریم.

کایروپراکتیک چیست؟

متخصصان طب فیزیکی معتقدند که قرار داشتن اجزای مختلف اسکلتی عضلانی بدن و خصوصا ستون فقرات در راستای صحیح موجب می‌شود که بدن شما بدون نیاز به دارو یا جراحی، به طور طبیعی بهبود پیدا کند و بر این اساس برای درمان مشکلات اسکلتی-عضلانی از روش‌های درمان دستی و مانیپولاسیون (جااندازی) ستون فقرات در کنار دیگر روش‌های درمانی مرتبط بهره می‌برند. ممکن است بر اثر حادثه‌ای مانند زمین خوردن، عضلات شما آسیب دیده باشد یا بر اثر انجام کارهای مکرر و پرفشار مانند نشستن در حالت ناصحیح برای مدت طولانی، مفاصل شما دچار محدودیت حرکتی شده باشند. در این موارد متخصصان طب فیزیکی از تکنیک‌های جااندازی برای بازیابی توان حرکتی مفاصل و رفع گرفتگی عضلات استفاده می‌کنند.

کایروپراکتیک یا درمان دستی زانودرد و کمردرد، در واقع روشی برای تسکین درد عضلات، مفاصل، استخوان‌ها و بافت‌های همبند ( مانند رباط تاندون‌ها) است. این روش گاهی به طور ترکیبی و همزمان با سایر روش‌های درمانی معمول به کار می‌رود.

نقش کایروپراکتیک در طب فیزیکی و درمان درد

متخصصین طب فیزیکی بزرگترن مزیت رویکرد‌های درمانی خود را در این موضوع می‌دانند که با روشی طبیعی و بدون استفاده از دارو و انجام جراحی و با به‌کارگیری روش‌هایی مانند درمان دستی به بیماران خود کمک می‌کنند که به اهداف درمانی خود دست یابند. از نظر متخصصن طب فیزیکی، مهمترین اصل در رویکرد درمانی آن‌ها تکیه به این موضوع است که بدن انسان (تحت شرایط مناسب) دارای قابلیت فوق‌العاده‌ای در ترمیم و بازیابی خود می‌باشد و وظیفه‌ی متخصص طب فیزیکی این است که شرایط مناسب را برای بدن فراهم کند تا فرآیند طبیعی بازسازی بدن آغاز شود. از آنجایی که نخاع و شاخه‌های عصبی اصلی از ستون فقرات عبور می‌کنند و سیستم عصبی ما نیز روی تک‌تک اجزا و حتی سلول‌های بدن ما کنترل دارد، متخصصین طب فیزیکی همیشه تمرکز وتوجه ویژه‌ای بر سلامت ستون فقرات و قرارگیری اجزای آن در راستای صحیح دارند و در صورتی که مشکلی در ستون فقرات وجود داشته باشد، در اولین قدم به درمان آن می‌پردازند. روش‌های درمان درد معمولا در دو دسته‌ی اصلی جای می‌گیرد:

دردهای مزمن

درد مزمن به دردی مداوم گفته می‌شود که بیش از حد ادامه یافته است و به روش‌های معمول درمان درد، پاسخگو نیست. متخصصین طب فیزیکی می‌توانند اغلب دردهای مزمن را درمان کنند. آن‌ها از طیف وسیعی از روش‌های درمان غیرجراحی، مانند مانیپولاسیون (جااندازی ستون فقرات) برای درمان درد‌های مزمن و رفع التهاب و گرفتگی عضلات بهره می‌برند.

دردهای مقاوم

دردهای مقاوم به دردی شدید و مداوم گفته می‌شود که در زندگی عادی فرد کاملا اختلال ایجاد کرده است. این نوع از دردها معمولا با کمک داروهای قوی و انجام جراحی درمان می‌شوند و درمان‌های کایروپراکتیک (درمان دستی) برای آن‌ها به کار برده نمی شود.

روش‌های کایروپراکتیک بیش از همه برای درمان چه مشکلاتی مناسب هستند؟

درمان‌های کایروپراکتیک (درمان دستی) بیش از همه برای موارد زیر موثر هستند:

  • درد‌های نسبتا حاد کمر (دردی که برای مدت زمان ۳ ماه یا کمتر ادامه داشته)
  • حملات و عود مجدد کمر دردهای مزمن
  • درد گردن
  • آرتروز زانو و درد مفاصل
  • انحراف ستون فقرات

پیشگیری از لزوم انجام جراحی در:

  • بیرون‌زدگی دیسک کمر
  • سیاتیک
  • آسیب‌های ورزشی
  • آسیب‌های ناشی از تصادفات ماشین